The Governing Body

All governors at Thomas Jones serve a minimum term of four years.

Governor

Type

Term of office

Area of responsibility

Committee

Register of interests

Tom Church (Chair)

Co-opted Governor

19/11/18  -  18/11/22

Well-being, Behaviour and Attitudes

Resources and Pay Committee member

Ministry of Justice The Choir With No Name (Chair of Trustees)

Sarah Danes (Vice-chair)

Co-opted Governor

11/03/19  -  10/03/23

Assessment, Including Equal Opportunities and Pupil Premium

Teaching, Learning, Curriculum and Standards Committee member

 

David Sellens

Head Teacher Ex Officio

04/09/01  -

None

Resources and Pay Committee member

&  Teaching, Learning, Curriculum and Standards Committee member

Thomas Jones Primary School (employee)

Scott Gourley

Staff Governor

01/09/18  -  31/08/22

None

Teaching, Learning, Curriculum and Standards Committee member

Thomas Jones Primary School (employee)

Harriet Bingley

Co-opted Governor

19/11/18  -  18/11/22

Safeguarding, Health and Safety and SEND

Teaching, Learning, Curriculum and Standards Committee member

Police Now (Leadership Development Officer)

Jennifer Brauner

Co-opted Governor

19/11/18  -  18/11/22

Mathematics and RE

Resources and Pay Committee member

Financial Conduct Authority

Corinna Farrow

Co-opted Governor

02/02/21-31/08/2021*

Art and Music

Teaching, Learning, Curriculum and Standards Committee member

Self Employed Art Director Pinehurst Court Management Ltd

Robin Garton

Co-opted Governor

06/03/21-05/03/2025

Science and PE

Resources and Pay Committee member

CHI and Partners

Tania Usmani

Parent Governor

02/02/21-31/08/2021*

Community Cohesion and Personal Development

Teaching, Learning, Curriculum and Standards Committee member

Usmani Medical Consulting Ltd

Chanda Viette

Co-opted Governor

24/06/19  -  23/06/23

EYFS and French

Resources Committee

 

TBAP Multi-Academy Trust

Lucy Bramhall

Associate Member

 

15/03/2021-31/08/2021*

Curriculum and English

Teaching, Learning, Curriculum and Standards Committee member

None

Barbara Crowther

Local Authority Governor

 

07/12/2020-06/12/2024

History and Geography

Teaching, Learning, Curriculum and Standards Committee member

Consultant and Executive Coach

 

Lindsay Johnson

Observer

None

Thomas Jones Primary School (employee)

 

*Some governors term of office has been extended due to the pandemic and an update will be provided in September.